Сватбените традции по света са толкова разнообразни и ярки, че очевидно имат особено значение, което носят сватбите на всяко едно място на Земята.
Много моменти от церемонията, коите ние смятаме за напълно български, всъщност са дошли от други народи. Примерно сватбените традиции от Древен Рим се формират върху основата на много култури, като много народи ги смятат за изключително своя национална собственост. А понятието „шафери” на булката и младоженецът идва от сватбените обреди на древните римляни. Те са считали, че шаферките задължително трябва да се облечени по подобие на булката, за да не може злия дух, който иска да уручаса двойката лесно да разпознае булката от нейните десет приятелки.
Традицията булката да е облечена в бяла рокля пък идва от древна Гърция, където бялата рокля между другото символизира не девственост и целомъдрие, а благоденствие и радост. Въпреки това французите твърдят, че тяхната булка първа се появи в бяла рокля. Според френските историци кралица Анна Австрийска първа е представена в бяла рокля пред хората си. Преди това традиционното облекло е била розовата рокля. Същевременно англичаните твърдят, че именно тяхната кралица Виктория първа се е появила пред олтара в бяла рокла на собствената си сватба.
Традицията за размяна на венчални пръстени идва чак от Древния Египет. Смята се, че разменяйки си един на друг венчални халки, младоженците си гарантират вечността на своите чувства и безкрайно щастие.
Всяка държава има отделни традиции, в този смисъл колкото държави има, толкова и традиции има. Някакви от тях са толкова близки, че карат човек да се учудва. Така например в Древната Рус, както и в днешни дни във Виетнам, сватбата се прави в два дома – младоженецът кани своите гости у тях, а булката своите в къщата си. Това наистина е интересно съвпадение.
В обичаите на различните народи съществуват такива нюанси, на които човек се усмихва, а понякога и се учудва. Младоженецът от Словакия например все още подарява на булката си, макар и само на шега, не нещо друго, а целомъдрен колан. А на жените сигурно ще се хареса един кенийски обичай, при който мъжът през първите три месеца от сватбата си трябва да носи женска рокля и да върши всякаква домакинска работа, за да може да опознае всички трудности на женския живот, да уважава тежкия домашен труд и да може да се грижи за жена си.
Редица европейски държави са обединени от интересна традиция, в която булката трябва да носи нещо старо, нещо ново, нещо взето на заем и нещо синьо. Произходът на тази традиция никой не помни, но на нея се държи и в наши дни, макар че в последното време хората я считат по-скоро за забава.
Изучавайки сватбените традиции и обреди по света, човек обръща внимание на една особеност: във всяка една държава сватбата представлява едно много важно и интересно събитие, към което трябва да се отнасяме много отговорно и за което трябва да се подготвяме старателно. Именно по този начин ние ще докажем, че държим на любовта, вярността и желанието да продължавим рода.
Мария Велева
http://agency-angel.com/
Доста интересни факти...
ОтговорИзтриване